MATKAKERTOMUS
UTÖ 16 – 19.4.2011
Seurue: Vesa, Raija, Anja ja Pauli
Majoitus: Rivitalo 2h + keittiö, aamiainen hotellissa kuului hintaan, 3 vrk, 480 eur eli 240/parisk. eli 120 per lärvi.
Valoisa aika: Kuvaus keli noin 7 – 19.30.
KUVAT: http://pali.kuvat.fi/kuvat/UTO2011/
16.4 la Vesa ja Raija tulivat ajoissa, joimme kahvit ja lähdimme ajamaan Forssan ja Kaarinan kautta Nauvon Pärnäisiin klo 9.15. Saavuimme tuntia ennen laivan lähtöä Pärnäisten satamaan ja joimme munkkikahvit. Eivor-alus lähti puoli tuntia myöhässä klo 14.00. Jo satamassa näimme paljon haahkoja, lisäksi kalatiiran ja sääsken. Olimme Vesan kanssa kannella koko matkan, vaikka ilma oli aika kalsea. Matkalla näimme 9 merikotkaa ja ehkä noin 10000 haahkaa, n. 100 allia, parikymmentä mustalintua ja 3 pilkkasiipeä.. Söimme laivalla päivän aterian 12 euron hintaan.
Saavuimme UTÖön reilu puoli tuntia myöhässä noin 18.45, majoituimme rivitaloon, joka on heti 100 m. Eivorin laiturista.
Lähdimme Vesan kanssa tutkimaan saaren lintuja, heti rivitalon takaa löytyi pari tilheä, paljon punarintoja, peippoja ja järrejä sekä kiuruja. Hotellin kohdalla tuli pari lintuharrastajaa vastaa, saimme tietää että männikössä on lehtopöllö. Pöllö löytyi helposti ja siitä sain kohtuullisen kuvankin. Kävelimme Itäniitylle mutta sieltä ei löytynyt mitään ihmeellistä paria kaukana lentävää merikotkaa lukuun ottamatta. Kiersimme majakan ja koulun kautta kämpille, otimme neuvoa antavat ja menimme ajoissa nukkumaan.
17.4 su Luoteistuuli oli voimistunut. Kävelimme taas Itäniitylle, jossa oli Varesvuon piilokoju tyhjänä, sieltä edelleen eteläkärkeen, pois tullessamme räyskä lensi yli. Nousimme majakalle jossa oli useampia harrastajia muuttoa seuraamassa. Kävelimme kämpille ja menimme aamiaiselle. Aamiaisen jälkeen lähdimme uudelle kierrokselle. Vesa havaitsi mustaleppälinnun rannasta, lähdin lähemmäs kuvan toivossa. Lintu lensi aivan rantaan, hiippailin lähemmäs ja toivoin että lintu nousisi kuvattavaksi. Toiveeni mukaan lintu nousi kaapelimerkin päälle ja sain kuvattua pitemmän aikaa noin 10 metristä. Siitä taas jonkun Itäniitylle, pari lapasorsaa ja 6 tavia lähti lietteeltä, ristisorsapari tuli uimalla niemen takaa.. Pariskunta saapui paikalle ja kertoi nähneensä haukan, pian se näyttäytyi ja osoittautui sinisuohaukkanaaraaksi. Söimme 12 euron lounaan hotellissa ja huilailimme ennen uutta kierrosta. Iltapäivällä kuvasin satamassa haahkaparia, muuta ihmeellistä ei enää löytynyt.
18.4 ma Aamulla taas tuttu kierros, sataman kohdalla havainnot yli lentävästä nokkavarpusesta ja uuttukyyhkystä. Rannassa harmaasorsapari lensi yli. Aamiaisen jälkeen lähdimme eteläkärkeen, Jorma Tenovuo oli myös matkalla sinne. Saimme Jormalta kuulla paljon saaren linnuista ja lintupaikoista, mutta myös saaren historiasta mm. haaksirikoista. Kävelimme porukalla sieltä jäteaseman kautta Itäniitylle, isolepinkäinen oli kuivassa koivussa. Kahlaajapaikalla oli rengastettu etelänsuosirri, jota pääsimme kuvaamaan melko läheltä. Sirri oli rengastettu Siikajoella 2007.
Kyttäilimme iltapäivällä nokkavarpusta koulun ruokinnalta, missä Varesvuo istui tuolikojussa valtavan objektiivinsa kanssa. Emme menneet lähelle häiritsemään.
19.4 ti Tuuli oli laantunut ja ilma lämmennyt. Aamulla kävimme vielä Itäniityllä ja majakan kautta aamiaiselle. Myöhemmin kävelimme kylillä, tulimme takaisin kun näimme että ihmiset kuvaavat jotain kaupan nurkilla. Kun menimme lähemmäs Varesvuo vinkkasi että sepelrastas, hiivin nurkan takaa ja havaitsin linnun, mutta juuri kun olin ottamassa kuvaa se lennähti pois. Etsimme porukalla lintua mutta sitä ei löytynyt, mutta havainto kuitenkin.
Kävelimme kämpille ja pakkasimme tavarat ja menimme laivalaiturille. Rannikkotykistö suoritti samaan aikaan tykeillä testilaukauksia. Laiva lähti ajoissa, olimme Vesan kanssa kannella, näin nyt 11 merikotkaa, mutta ei mitään uusia lajeja. Pärnäisissä olimme 17.30 aikoihin ja ajo Turenkiin mukavassa säässä sujui hyvin.
Plussaa:
· Parkkeeraus Pärnäisissä on ilmaista
· Laivamatka on ilmainen
· Paikalla on aina lintuharrastajia joilta saa hyviä vinkkejä
Miinusta
· Pärnäisiin ajo kestää kolmisen tuntia
· Nyt sattui huonot lintukelit